EUROPA , CASA NOASTRĂ COMUNĂ

Ajuns în cel de-al optulea an, programul „eTwinning” al Comisiei Europene implică peste 155 000 de profesori din 31 de țări  printre care avem plăcerea să ne număram şi noi Şcoala Gimnazială Buzescu ,utilizând tehnologiile informației și comunicațiilor (TIC) pentru a realiza proiecte educaționale transfrontaliere.
Programul eTwinning are ca scop principal facilitarea comunicării și colaborarea între şcoli din ţările membre ale Uniunii Europene, implicând cadrele didactice şi elevii în activităţi noi de învăţare: crearea de diverse produse educaţionale care implică utilizarea noilor tehnologii şi în elaborarea cărora colaborează cu echipe din alte ţări. Şcoala Gimnazială Buzescu prin doamna profesor Ciofalcă Mihaela Cristina desfăşoară anul acesta proiectul internaţional ,,Europa  casa noastră,, .Proiectul reuneşte şcoli din Polonia,Turcia, Italia, Franţa , Finlanda, România şi doreşte să creeze o sală de clasă virtuală în care elevii vor avea posibilitatea de a construi o atitudine pozitivă față de țările implicate și naționalitățile din cadrul proiectului. Într-un mediu virtual prietenos, elevii îşi vor dezvolta abilitățile lor lingvistice și aptitudinile în domeniul TIC.Participarea la acest proiect internațional va fi o ocazie minunata de a stabili prietenii între profesorii și elevii implicați în cadrul proiectului.
       În această lună s-a derulat prima activitate online a proiectului prin realizarea pe platforma  eTwinspace a propriilor profile (fotografii, clipuri video, și descrieri scurte) unde  fiecare elev s-a  prezentat în limba maternă.Profesorii coordonatori din fiecare ţară au făcut schimb de fotografii şi alte materiale despre scoala lor pentru a crea un buletin informativ-perete în școală despre școlile partenere.
Proiectul se desfăşoară pe întregul an şcolar şi îşi propune să fie un bun suport al dezvoltării sociale a elevilor, dezvoltarea creativităţii , toleranţei  şi promovarea ideii de cooperare între şcoli din ţările membre ale UE.

GALERIE ORAR    EXTRACURRICULAR   AVIZIER   CARTE DE OASPETI